Adrien Tambay – zawodnik CUPRA EKS nowym królem wyścigów ETCR
2022-10-04

Adrien Tambay – zawodnik CUPRA EKS nowym królem wyścigów ETCR

Kierowca zespołu CUPRA EKS, Adrien Tambay, został nowym mistrzem świata samochodów turystycznych FIA ETCR. Nowo koronowany zwycięzca dzieli się wrażeniami z minionego sezonu, w którym zadebiutował w zespole firmowanym hiszpańską marką motoryzacyjną CUPRA.

Adrien Tambay prowadził w klasyfikacji generalnej FIA ETCR już przed finałowym wyścigiem na torze Sachsenring w Niemczech, gdzie doprowadził swoją zwycięską passę do mety. Zawodnik w swoim debiutanckim sezonie z zespołem CUPRA EKS wygrał wszystko, co mógł wygrać, ostatecznie zdobywając tytuł mistrza świata. 

Urodzony i wychowany na torze

Zawodnik praktycznie całe życie spędził na torze wyścigowym, podążając śladami swojego ojca, kierowcy Formuły 1 Patricka Tambaya, który w minionym sezonie udzielił mu wielu cennych rad.

-  Ojciec zawsze udzielał mi dobrych rad, najpierw jako rodzic, potem także jako kierowca. Zacząłem jeździć bardzo wcześnie, kiedy miałem zaledwie pięć lat, a kiedy jesteś młody, zwykle nie zwracasz uwagi na to, co mówią ci rodzice. Ale ostatecznie cały czas tkwiło to w mojej głowie i widzę, że teraz wszystkie jego rady stosuję w praktyce za każdym razem, gdy siadam za kierownicą – powiedział w wywiadzie Tambay.

Za Adrienem pierwszy rok ścigania się z zespołem CUPRA EKS, a także pierwszy sezon w zawodach FIA ETCR. Jego wieloletnie doświadczenie i umiejętności postawiły go wraz z kolegami z zespołu Mattiasem Ekströmem i Tomem Blomqvistem na podium już po pierwszym wyścigu w Pau Ville.

- Szczerze mówiąc, zawsze myślałem, że mogę wygrać te mistrzostwa, ale nigdy nie wiadomo, dopóki nie wsiądziesz do samochodu i nie zobaczysz, jak się czujesz. Najważniejsze to, żeby być konsekwentnym i nie popełnić żadnych błędów – mówi kierowca.

Rywale na torze, ale przede wszystkim koledzy z drużyny

Podróż do tego miejsca nie zawsze była łatwa. Jego kolega z zespołu, Mattias Ekström, deptał mu po piętach i każdy z nich mógł ukończyć klasyfikację na pierwszej pozycji.

- Znam Mattiasa od dawna i wiem, jak bardzo lubi rywalizację. Jest nie tylko kolegą z drużyny, ale także szefem zespołu, więc moje pierwsze miejsce jest również dla niego zwycięstwem. To chyba jedyny raz, kiedy z radością przyjął drugie miejsce – żartuje Tambay, dodając: - To był wspaniały rok, spędziliśmy wiele dobrych chwil i jestem bardzo dumny z tego, co wspólnie osiągnęliśmy. 

Rok debiutów

Teraz, gdy jest zwycięzcą zawodów FIA ETCR – tych samych, w których jego zespół CUPRA EKS został koronowany na mistrza producentów – Adrien przygotowuje się do jednego z najważniejszych wyzwań swojego życia.

- Za trzy tygodnie będę tatą, co totalnie zmieni moje życie. Nie mogę się doczekać. 2022 był wspaniałym rokiem – zdradził w wywiadzie Tambay. 

Król sezonu dedykuje tytuł swojemu ojcu – człowiekowi, który przekazał mu swoją pasję do wyścigów.

Pobierz multimedia
Format: zip
Rozmiar: 981.51 MB
Pobierz pdf
Format: pdf
Rozmiar: 214.55 kB
Pobierz doc
Format: doc
Rozmiar: 137.89 kB
Pobierz plik tekstowy
Format: txt
Rozmiar: 3.10 kB

Multimedia

Do pobrania

Wyczyść listę
Pobierz pliki
Proszę czekać...