SEAT Tarraco podejmuje marokańskie wyzwanie
SEAT Tarraco podejmuje marokańskie wyzwanie. Flagowy model SEAT-a zostanie wystawiony na próbę podczas Desert Camp w Maroku, który rozpoczął się 28 stycznia i będzie trwać do 6 lutego. To właśnie teraz SUV Tarraco ma szansę udowodnić swoje zdolności. Okaże się, czy za elegancką linią i sportowym szykiem kryje się również dynamika, funkcjonalność i zwinność.
Pustynny rajd
Ar-Raszidijja to miasto w południowo−zachodnim Maroku, które słynie z pustyni obfitujących w wysokie, nawet 150-metrowe wydmy i strome skalne wzniesienia. Taki wymagający teren to prawdziwy egzamin dla samochodów. Tylko te najbardziej sprawne, najlepiej przygotowane i odpowiednio wyposażone mają szansę pokonać pustynne krajobrazy. Ekipa SEAT-a postanowiła podjąć tę próbę sił i wyruszyć wraz ze swoim największym SUV-em na północ. Desert Camp w Maroku to nietuzinkowa “jazda testowa” dla Tarraco, która stanie się pojedynkiem maszyny stworzonej przez człowieka z nieposkromionym, pustynnym żywiołem.
Tarraco, czyli ofensywa z Martorell
Nazwa Tarraco, wyłoniona w konkursie dla fanów SEAT-a, nawiązuje do śródziemnomorskiego miasta Tarragona i odnosi się do katalońskiego rodowodu marki. Tarraco produkowany jest w niemieckim Wolfsburgu, ale narodził się w Martorell niedaleko Barcelony. Nowy Tarraco znajduje się na szczycie rodziny SUV-ów SEAT-a jako większy brat modeli Ateca i Arona. Łączy w sobie najnowocześniejszą technologię, dynamikę, zwinność i funkcjonalność z eleganckim, postępowym wzornictwem.
Tarraco wykorzystuje opracowaną przez grupę Volkswagen płytę podłogową MBQ-A z szerokim rozstawem osi. Niezależnie od warunków drogowych idealną równowagę pomiędzy sportowym charakterem a bezpieczeństwem i komfortem podczas jazdy na dłuższych dystansach, zapewnia z kolei adaptacyjne zawieszenie DCC (Dynamic Chassis Control). Kierowca może wybrać samodzielnie jeden z dostepnych trybów lub skorzystać z automatycznego doboru przez system, dostosowujący się do nawierzchni i stylu jazdy kierowcy.
Projektanci Tarraco pomyśleli też o jego wydajności. Wszystkie silniki maksymalnie wykorzystują bezpośredni wtrysk, turbodoładowanie oraz system Start&Stop. Dostępne są dwa warianty benzynowe. Pierwszy to czterocylindrowy 1,5-litrowy silnik TSI o mocy 150 KM, połączony z 6-biegową manualną skrzynią z napędem na przednią oś. Drugi to jednostka napędowa 2.0 TSI o mocy 190 KM sprzężona z 7-biegową skrzynią DSG z napędem 4Drive. Dostępne są także dwie wersje 2.0 TDI o mocy wyjściowej 150 KM lub 190 KM. Wersja 150 KM jest oferowana z napędęm na przednią oś i 6-biegową manualną skrzynią lub z napędem 4Drive i 7-biegową skrzynią DSG. Wersja o większej mocy występuje wyłącznie z 7-biegową skrzynią DSG i systemem 4Drive. To właśnie ta ostatnia technologia zdecydowała o tym, że Tarraco przejdzie test na pustynnej trasie w Maroku.
Technologia 4Drive od środka
4Drive to istota dynamicznych zdolności SEAT-a Tarraco. Jest to jeden z najbezpieczniejszych, najbardziej wydajnych i zaawansowanych systemów napędowych na cztery koła. Przy wykorzystaniu sterowania hydraulicznego i elektronicznego dostarcza optymalną moc do każdego z kół, aby zapewnić maksymalną przyczepność. Serce systemu zostało umieszczone w tylnej osi, na końcu wału napędowego, tuż przed tylnym mechanizmem różnicowym. Daje to dwie korzyści: pierwsza to lepszy rozkład masy, druga to zmniejszenie bezwładności i czasu reakcji systemu, ponieważ jest on zawsze gotowy do działania. 4Drive analizuje przyczepność, prędkość obrotową każdego koła, położenie kierownicy i styl jazdy w czasie rzeczywistym, aby szybko i w optymalny sposób dostarczać moc do każdego z kół.
Technologia SEAT 4Drive zwiększa nie tylko bezpieczeństwo jazdy, lecz także jej wydajność. W normalnych warunkach Tarraco działa tak, jak każdy inny pojazd z napędem na przednie koła. Jeśli jednak sytuacja stanie się bardziej wymagająca system jest w stanie automatycznie przekierować moc na tylną oś jak tylko wykryje, że przednie koła zaczynają się ślizgać. Zaletą tego rozwiązania jest dostarczenie odpowiedniej mocy we właściwym momencie, co nie wpływa na wzrost zużycia paliwa i emisję spalin.
SEAT Tarraco jest również wyposażony w progresywny układ kierowniczy (standard w wersji Xcellence). W porównaniu do konwencjonalnego układu, oprócz znacznej redukcji kąta podczas manewrowania lub parkowania, progresywne sterowanie oferuje o wiele bardziej dynamiczną reakcję i lepsze prowadzenie na krętych drogach.
SEAT rozwija się w północnej Afryce
Desert Camp to pierwsze takie wydarzenie organizowane przez SEAT-a w tej części świata. To nie tylko szansa na udowodnienie możliwości, jakie przypisywane są Tarraco, ale także wyraźne podkreślenie planów ekspansji Grupy Volkswagen. Rynek północnoafrykański jest jednym z kluczowych regionów w globalnej strategii SEAT-a, a firma planuje zwiększyć swoją obecność poza Europą i wzmocnić pozycję na wszystkich kontynentach. SEAT ma już w Afryce Północnej solidne podstawy – w 2018 roku rozpoczął montaż modeli Leon, Arona i Ateca w zakładzie Relizane w Algierii, które dołączyły do Ibizy, produkowanej w tym zakładzie od połowy 2017 roku. W ubiegłym roku SEAT sprzedał w Algierii 18 500 pojazdów i uzyskał najlepszy w historii wynik sprzedaży w Maroku (2 100 szt., wzrost o 5,2%).