SEAT pyta eksperta - jakie bodźce wpływają na zmianę naszego zachowania podczas jazdy?
Co powoduje, że częściej tracimy cierpliwość i denerwujemy się za kierownicą? Co potrafi nas łatwo rozkojarzyć? Dr Marcin Cybulski przedstawia ciekawe badania m.in. polskie, amerykańskie czy francuskie o wpływie bodźców na zachowanie „za kółkiem”.
Na drogach i w samochodach aż roi się od rzeczy, które odciągają uwagę kierowców – od agresywnych reklam, przez ciągle dzwoniący telefon, aż po muzykę w radiu. Wystarczy chwila nieuwagi, by się zapomnieć. W całym tym chaosie rodzi się pytanie – czy i jakie bodźce najczęściej wpływają na zmianę naszego zachowania podczas jazdy?
„Ostrzejsza muzyka, rozmowy z pasażerami i reklamy przy drodze wpływają – same z siebie – na nasze organizmy i zachowania w sytuacjach drogowych. Są to zwykłe dystraktory – odwracacze uwagi. Ale są to też zjawiska generujące emocje! Wpływ na zachowanie jest więc dwukrotny” – mówi dr Marcin Cybulski, badacz, psycholog transportu, specjalista z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Zapraszamy na felieton dr Marcina Cybulskiego o bodźcach, które mogą zmienić nas za kierownicą nie do poznania. Odkryj, jak wiele czynników może dekoncentrować kierowców na drodze!