Jak różne czynniki wpływają na zachowanie za kierownicą?
- Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii samochody CUPRA wyposażone są w szereg systemów, które analizują zachowanie kierowców.
- W wyposażeniu dodatkowym w modelu CUPRA Born można znaleźć m.in. Travel Assist, który zapewnia pomoc podczas zmiany pasa ruchu oraz Side Assist, monitorujący martwe pole.
- System rozpoznawania zmęczenia, który wykrywa oznaki senności, w standardzie posiada każdy model z gamy marki CUPRA.
Złe samopoczucie, zmęczenie lub złości, to coś czego doświadcza większość osób, także podczas prowadzenia pojazdu. Wysoki poziom stresu lub inne negatywne emocje mogą mieć bezpośredni wpływ na styl jazdy oraz pogorszenie koncentracji za kierownicą. W odpowiedzi na te wyzwania, samochody CUPRA wyposażone są w zaawansowane systemy wspomagania, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze oraz poprawę komfortu jazdy.
Stres na drodze
Wykazano, że w wyniku stresu organizm człowieka produkuje mniej neuronów, co zaburza równowagę mózgu i utrudnia przetwarzanie informacji[1]. Stres jest zatem jednym z kluczowych czynników wpływających na koncentrację i zdolność do podejmowania decyzji za kierownicą. Osoby, które doświadczają silnych, negatywnych emocji mogą podejmować bardziej impulsywne decyzje, co z kolei często prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
W takich przypadkach ważne jest, aby samochód dawał kierowcy wyraźne znaki, jak powinien się zachować w danej sytuacji. Przykładem tego może być asystent podróży Travel Assist zapewniający pomoc podczas zmiany pasa ruchu oraz system monitorowania martwego pola Side Assist wykorzystujący czujniki radarowe, ostrzegając przed nadjeżdżającymi pojazdami. Oba systemy są dostępne np.: w modelu CUPRA Born jako opcja dodatkowa. Z kolei w wersji VZ elektronika zadba także o przełączanie świateł z dziennych na mijania i drogowe, a nawet odczyta i zinterpretuje znaki drogowe, dostosowując prędkość pojazdu do bieżących ograniczeń. Samochód ten podpowie również kierowcy, kiedy można bezpiecznie opuścić miejsce parkingowe.
Zmęczenie za kółkiem
Zmęczenie za kierownicą jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drodze. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2023 roku aż 480 wypadków było spowodowane sennością lub zaśnięciem kierowcy[2]. Zmęczenie poza obniżeniem zdolności do koncentracji, wydłuża również czas reakcji, co w wielu przypadkach może być niebezpieczne. W odpowiedzi na to wyzwanie, nowoczesne systemy wspomagania kierowcy, takie jak system rozpoznawania zmęczenia, który dostępny jest w standardzie w każdym modelu marki CUPRA, staje się nieocenionym wsparciem. Funkcjonalność ta analizuje zachowanie kierowcy, wykrywając oznaki senności, takie jak zmiany w sposobie prowadzenia pojazdu i ostrzega kierowcę, sugerując przerwę na odpoczynek.