CUPRA Tavascan Extreme E Concept – zaawansowane technologie powstają przy pomocy ołówka
Najnowsza koncepcja marki CUPRA – Tavascan Extreme E Concept, to połączenie maksymalnej wydajności z unikalnym designem. Hiszpańska marka jest znana ze swojego kraftowego charakteru, dlatego pierwsze linie koncepcyjne projektu nowego Tavascana Extreme E powstały najbardziej rzemieślniczą metodą, czyli za pomocą ołówka. Projektanci CUPRY odsłaniają kulisy narodzin elektrycznego SUVa, który trafi na rynek w 2024 roku.
Ołówek, papier i talent – w pracy nad projektem CUPRA Tavascan Extreme E Concept skupiono się na rzemieślniczym podejściu do nowej koncepcji samochodu. Pierwszy, w 100% bezemisyjny SUV marki wyznacza kierunek designu dla przyszłej, seryjnej produkcji, natomiast wersja EXTREME E ma stać się najbardziej ekstremalnym pojazdem biorącym udział w wyścigach wyczynowych samochodów elektrycznych.
Wszystko zaczyna się od pomysłu, a nie od rysunku
- Rysowanie odzwierciedla sposób myślenia o projekcie. Poprzez rysunek można wejść w myśli projektanta, zobaczyć jego zdolności adaptacyjne oraz potencjał twórczy – wyjaśnia Jorge Diaz, dyrektor ds. designu CUPRA. - Nie robimy po prostu szkicu, a przelewamy myśli na papier. Za pomocą designu możemy przekazywać wrażenia. Pomimo posiadania najnowszych rozwiązań technologicznych, to ołówek jest najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na urzeczywistnienie naszych pomysłów, od marzenia do modelu przyszłości – dodaje.
CUPRA Tavascan Extreme E Concept wyraża najważniejsze wartości marki. Wygląd elektrycznego SUVa nawiązuje do śródziemnomorskiego designu, a w konstrukcji nadwozia zastosowano włókna lniane, dzięki czemu produkcja pojazdu jest bardziej przyjazna środowisku.
- Nowy, atrakcyjny wygląd CUPRA Tavascan Extreme E Concept zawdzięcza m.in. reflektorom w kształcie trójkąta, które łatwo rozpoznać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, frontowi w kształcie litery V oraz sylwetce coupé, która daje poczucie prędkości. Istotna jest także jego prowokacyjna sylwetka, z potężnym tyłem i dwoma spoilerami na dachu, które nadają samochodowi nieoczywistego wyglądu – stwierdza Jorge Diez.
Produkcja w zgodzie z ideą formuły Extreme E
CUPRA jest pierwszą marką motoryzacyjną, która ogłosiła swój udział w formule Extreme E, dlatego nie zapomniano o zastosowaniu udoskonaleń technicznych, kluczowych dla nadchodzącej ery wyścigów elektrycznych.
Niektóre części samochodu zostały wydrukowane w 3D i możliwa jest ich ponowna produkcja w przeciągu zaledwie 6 godzin. Jest to spójne z ideą zrównoważonego rozwoju wspieraną przez serię Extreme E. Poprawi to także konstrukcję i sprawi, że model będzie łatwiejszy do naprawy, co jest istotne przy tak wymagających zawodach. Ponadto CUPRA Tavascan Extreme E Concept została poddana metamorfozie pod względem kolorystyki i grafiki. Postawiono na miedziane detale, widoczne na teksturach nadwozia i tworzących efekt trójwymiarowości. Nakładają się one na liniach logotypu CUPRA na boku pojazdu.
- Projekt wygląda zupełnie inaczej. Uwielbiam kolor, który odróżnia go od innych samochodów biorących udział w serii Extreme E. Wygląda bardzo sportowo i nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła się nim ścigać – mówi Jutta Kleinschmidt, jedna z kierowczyń ABT CUPRA XE.
Seria Extreme E to innowacyjna formuła wyścigów wyczynowych samochodów elektrycznych organizowanych w różnych miejscach świata. Lokalizacje dobrano tak, by zwrócić uwagę na wpływ zmian klimatycznych na środowisko. Inauguracja zawodów odbyła się w kwietniu na pustyni Al Ula w Arabii Saudyjskiej.