SEAT: brzmienie jak ze studia nagraniowego w Twoim samochodzie
2018-06-07

SEAT: brzmienie jak ze studia nagraniowego w Twoim samochodzie

Długie wycieczki za miasto w towarzystwie rodziny, codzienna droga do pracy i z powrotem lub stanie w korku. Samochód to miejsce, gdzie często słucha się muzyki, a jednocześnie jedno z tych, w których trudno uzyskać dobre brzmienie. Czy we wnętrzu auta można usłyszeć dźwięki jak w sali koncertowej? SEAT to sprawdził!

Jeszcze kilka dekad temu zespół pracowników Car Audio i Infotainment włączał się do prac w dalszych etapach projektowania samochodu, a dziś jest podczas nich obecny od początku. – Naszym celem jest aranżacja wszystkich elementów składających się na system dźwiękowy w pojeździe w taki sposób, aby zapewnić w nim jak najlepszy dźwięk – wyjaśnia José Luis Álvarez, inżynier z działu Infotainment.

Do dziesięciu strategicznie rozmieszczonych głośników

Lokalizacja i orientacja głośników to jeden z najważniejszych aspektów, które biorą pod uwagę inżynierowie. W zależności od modelu może pojawić się w nim od sześciu do dziesięciu głośników, które są źródłem tonów niskich, średnich i wysokich. Ich ostateczna pozycja musi uwzględniać zarówno aspekty estetyczne, jak i bezpieczeństwa. – Na jakość dźwięku wpływa także układ kabiny pasażerskiej – dodaje Adrián Mateo, inżynier dźwięku Car Audio w firmie SEAT.

Najcichszy pokój

Komora bezechowa jest dźwiękoszczelnym pomieszczeniem zaprojektowanym do pochłaniania fal dźwiękowych – to właśnie tam jest testowana jakość dźwięku z głośników. Dalsze testy wykonywane są w laboratorium elektronicznym w celu weryfikacji pracy radia i wzmacniaczy. To tylko dwa z wielu testów przeprowadzanych na całym systemie dźwiękowym po to, aby żaden inny element, taki jak kurz, wilgoć lub wibracje, nie wpłynął na jakość dźwięku.

Projektując system dźwiękowy, chcieliśmy dać jego użytkownikom wrażenie, że słuchają muzyki w sali koncertowej, a nie w samochodzie – wyjaśnia José Luis Álvarez. Chociaż nie wszystkie głośniki znajdują się z przodu samochodu, jego zadaniem jest stworzenie takiego efektu. Praca inżyniera dźwięku polega na użyciu technik i narzędzi wykorzystywanych w salach koncertowych lub studiach nagraniowych. Jedną z nich jest korekcja, która precyzyjnie optymalizuje tony niskie, średnie i wysokie. Testy te są przeprowadzane z różnymi źródłami dźwięku: z radia, mp3 lub telefonu komórkowego. Wykorzystują one także różne gatunki muzyczne, od hip hopu i jazzu po kompozycje instrumentalne i wokalne, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość dźwięku przez cały czas.

W trasie

Wszystkie testy wykonywane są także podczas jazdy samochodem, aby sprawdzić oddziaływanie czynników zewnętrznych i pracy auta na jakość dźwięku. Inżynierowie za kierownicą dokonują końcowych regulacji parametrów systemu głośników. – Naszym ostatecznym celem jest uzyskanie jak najbardziej naturalnego dźwięku – podsumowuje Adrián Mateo.

Pobierz pdf
Format: pdf
Rozmiar: 607.26 kB
Pobierz plik tekstowy
Format: txt
Rozmiar: 3.08 kB
Proszę czekać...