Król Filip VI spotkał się z członkami zarządu SEAT S.A. Jak będzie wyglądała elektryczna przyszłość Hiszpanii?
- Głównymi tematami omawianymi podczas spotkania była elektryfikacja Hiszpanii, rozwój projektu Future: Fast Forward oraz bieżąca sytuacja SEAT S.A.
- W ramach elektryfikacji fabryki w Martorell hiszpańska spółka zapewni ponad 500 miejsc pracy, a także zainwestuje 300 mln euro.
- Projekt Future: Fast Forward generuje około 2,1 mld euro dla hiszpańskiej gospodarki.
Król Hiszpanii Filip VI spotkał się z członkami zarządu SEAT S.A., na którego czele stoi Wayne Griffiths. Spotkanie odbyło się w Palacio Albéniz w Barcelonie. Podczas niego kierownictwo hiszpańskiej spółki poinformowało Jego Królewską Mość o postępach w realizacji projektu Future: Fast Forward, którego celem jest przekształcenie Hiszpanii w europejskie centrum elektromobilności. W czasie spotkania rozmawiano również o najlepszych wynikach finansowych w historii SEAT S.A. za pierwszą połowę 2023 roku.
Prowadzony przez SEAT S.A., Grupę Volkswagen i PowerCo projekt Future: Fast Forward jest wart 10 mld euro i stanowi największą inwestycję przemysłową w historii Hiszpanii. Jego celem jest elektryfikacja kraju oraz przekształcenie go w europejską stolicę elektromobilności. Plan obejmuje budowę pierwszej w Hiszpanii fabryki ogniw akumulatorowych do pojazdów elektrycznych w Sagunto (Walencja). Projekt zakłada również elektryfikację fabryk w Martorell i Navarra, które od 2025 r. produkować będą wyłącznie pojazdy elektryczne. Future: Fast Forward wywiera bezpośredni wpływ na ponad 145 tys. miejsc pracy i generuje około 2,1 mld euro dla hiszpańskiej gospodarki.
W ramach elektryfikacji fabryki w Martorell SEAT S.A. zbuduje zakład montażu systemów akumulatorowych o wielkości dziewięciu boisk piłkarskich, co zapewni ponad 500 miejsc pracy, a także pociągnie za sobą dodatkowe inwestycje w wysokości 300 mln euro.
Podczas spotkania członkowie zarządu firmy podkreślili wyzwania i możliwości, jakie elektryfikacja stanowi dla Hiszpanii. Aspekty takie jak potrzeba przyspieszenia rozwoju infrastruktury ładowania, ulgi podatkowe, które przyczyniają się do odnowienia floty pojazdów oraz przewaga konkurencyjna, jaką odnawialne źródła energii mogą zapewnić hiszpańskiemu przemysłowi, to tylko niektóre z omawianych tematów.
Najlepsze wyniki w historii SEAT S.A
Przedstawiciele SEAT S.A. podzielili się także z Królem Filipem VI rekordowymi wynikami firmy, która dzięki marce CUPRA osiągnęła w pierwszej połowie 2023 roku zysk operacyjny na poziomie 371 mln euro, czyli o 468 mln euro więcej niż w tym samym okresie 2022 roku. Sprzedaż marki SEAT wzrosła o 18%, osiągając prawie 200 tys. sprzedanych samochodów, z kolei CUPRA odnotowała wykładniczy wzrost i w 2023 r. dostarczyła już blisko 150 tys. pojazdów, co stanowi wzrost o 60% rok do roku.