Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższej przerwie?
W ostatnim czasie na całym świecie drogi opustoszały – według niektórych szacunków do takich miast, jak Madryt, Paryż, Berlin czy Rzym wjeżdżało o ok. 75% mniej pojazdów, a ruch transgraniczny zmniejszył się wręcz o ok. 80%. Obecnie powoli wracamy do normalności, co wiąże się również z częstszym korzystaniem z aut. Jeśli jednak samochód nie był użytkowany przez kilka tygodni, należy go odpowiednio przygotować do bezpiecznej jazdy. Oto 4 najważniejsze zasady.
1. Sprawdź poziomy płynów
Przed uruchomieniem silnika koniecznie sprawdźmy poziom oleju silnikowego i płynu chłodniczego. Upewnijmy się również, czy na ziemi nie znajdują się żadne wycieki, szczególnie w miejscu bezpośrednio pod silnikiem.
– Po uruchomieniu pojazdu należy odczekać kilka minut przed ruszeniem. Dzięki temu wszystkie płyny dotrą do odpowiednich części samochodu – zaleca Josep Almasqué, szef hiszpańskiego parku prasowego SEAT-a.
2. Sprawdź ciśnienie w oponach
Gdy samochód nie jest użytkowany przez dłuższy czas, ciśnienie w oponach można znacząco spaść. Dzieje się tak z powodu naturalnego procesu przenikania gazu przez powierzchnię opon – każdego dnia, szczególnie latem, ubywa z nich trochę powietrza. Jeżeli przed uruchomieniem pojazdu nie sprawdzimy ciśnienia powietrza, ciężar samochodu może doprowadzić nawet do uszkodzenia felgi i deformacji koła.
– Jeśli wiemy, że nasze auto będzie stało zaparkowane przez dłuższy okres, najlepiej napompować opony do maksymalnej pojemności zalecanej przez producenta i od czasu do czasu kontrolować ciśnienie. Koniecznie sprawdźmy też jego poziom bezpośrednio przed wyruszeniem w drogę – radzi Almasqué.
3. Skontroluj najważniejsze części i funkcje
Po dłuższym postoju samochodu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu wszystkich elementów używanych podczas jazdy, w tym świateł, kierunkowskazów, szyb, wycieraczek i wszelkich urządzeń elektronicznych. Powiadomienia o nieprawidłowościach często wyświetlają się na ekranie systemu multimedialnego pojazdu.
– Jeśli coś nie działa poprawnie, lampka ostrzegawcza na wyświetlaczu wskaże, co należy sprawdzić. Warto też upewnić się, że wszystkie funkcje wspomagania jazdy, z których korzystamy, są poprawnie ustawione – wyjaśnia Almasqué.
Skontrolujmy także stan hamulców. W tym celu należy nacisnąć pedał przez kilka sekund i obserwować, czy utrzymuje pozycję. Na koniec zalecane jest sprawdzenie, czy silnik po uruchomieniu nie wydaje żadnych nietypowych dźwięków.
4. Zdezynfekuj powierzchnie
W obecnej sytuacji bardzo ważna jest dbałość o czystość pojazdu. Warto szczególnie zwrócić uwagę na obszary największego kontaktu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz samochodu.
- Od początku. Zacznijmy od zdezynfekowania zewnętrznych i wewnętrznych klamki drzwi, kierownicy, dźwigni zmiany biegów, ekranu dotykowego i wszystkich przycisków. Nie zapomnijmy o tych sterujących szybami oraz uchwycie do kontroli położenia fotela.
- Deska rozdzielcza. To jeden z najważniejszych elementów, ponieważ przy kichaniu lub kaszlu pasażerowie często mają twarz zwróconą w kierunku deski rozdzielczej.
- Maty podłogowe. Ze względu na ciągły kontakt z podeszwami butów gromadzi się na nich brud, który warto usunąć.
- Wentylacja. Aby zapewnić wysoką jakość powietrza w samochodzie, otwory wentylacyjne nie mogą być zasłonięte. Poza przeprowadzeniem dezynfekcji należy usunąć zalegający kurz za pomocą pędzla lub odkurzacza.
- Elementy na zewnątrz. Użytkownicy samochodów zwykle nie zdają sobie sprawy, jak wielu elementów dotykają na zewnątrz samochodu. Niektórzy opierają się o okna, inni zamykają drzwi, popychając je w dowolnym miejscu. Przy myciu postarajmy się nie pominąć żadnej z takich powierzchni.
Podczas mycia pojazdów należy zastosować odpowiednie środki czyszczące: mieszankę wody z łagodnym mydłem oraz specjalne produkty do pielęgnacji samochodów. Korzystanie z płynów zawierających 70% alkoholu ograniczmy do powierzchni, których dotykamy szczególnie często.